Czym są kurtyny antystatyczne?


Materiały antystatyczne mają niewątpliwą przewagę nad różnymi innymi tworzywami. Tę przewagę stanowi w ich przypadku forma antystatyczna. O czym ona świadczy? Otóż kurtyny antystatyczne są kurtynami, które za sprawą swojej specjalnej konstrukcji i nadanych jej właściwościom potrafią zapobiegać niebezpiecznym wyładowaniom elektrostatycznym. Czasami tym wyładowaniom wprost trzeba zapobiegać. Oczywiście w wielu sytuacjach nie będą one jakimś szczególnie dużym zagrożeniem, zwłaszcza jeśli same w sobie nie przyjmą większej formy, jednakże może zdarzyć się tak, że niestety nawet takie niepozorne wyładowanie doprowadzi do poważnych i drastycznych w skutkach konsekwencji, a takim zdarzeniom wypadałoby jednak zapobiec.

Zwłaszcza że da się im zapobiec w prosty sposób. Zamiast więc ryzykować doprowadzeniem do różnych nieprzychylnych sytuacji, lepiej po prostu sięgnąć po kurtynę antystatyczną i to na ten jej wariant się zdecydować, zamiast rozglądać się za innymi, zwykle nieco tańszymi kurtynami. To, co dobre, musi przecież swoje kosztować. A kurtyn antystatycznych nie da się zastąpić żadnym innym ich wariantem, albowiem brak antystatyczności jest równoznaczny z tym, że kurtyna nie da sobie rady z zapobieganiem nawet tym najmniejszym wyładowaniom elektrostatycznym.

Kurtyna nie dopuści zatem do elektryzowania się powierzchni. Tę jej właściwość można wykorzystać niemalże we wszystkich obiektach przemysłowych, a zwłaszcza w tych, w których rzeczywiście dość często dochodzi do różnych wyładowań elektrostatycznych, np. ze względu na ich pewne specyficzne elementy wyposażenia. Antystatyczne kurtyny to oczywiście kurtyny PCV, dlatego też mogą być one stosowane w naprawdę różnych warunkach. Śmiało można ich używać przy skrajnie niskich lub skrajnie wysokich temperaturach, wynoszących zwykle od minus piętnaście do nawet pięćdziesięciu stopni C.

Aby natomiast upewnić się w tym, że rzeczywiście wybrało się taką kurtynę, która będzie w stanie zapobiegać wyładowaniom elektrostatycznym, należy sprawdzić jej materiał wykonania. Warto także zapoznać się z jej ewentualnymi atestami i certyfikatami.

dodatkowe informacje: https://izolacyjnie.pl/